Biuro Informacji Kredytowej to nazwa instytucji, która powinna być znana każdej osobie, która planuje zaciągnąć kredyt na sfinansowanie mieszkania lub domu. W dużej mierze bowiem od tej instytucji, a konkretniej, od tego, co ona wie na temat kredytobiorcy, zależy decyzja banku o przyznaniu bądź odmowie przyznania kredytu. Warto zatem wiedzieć trochę więcej o Biurze Informacji Kredytowej.
Każdy bank obawia się, że pożyczone kredytodawcy pieniądze nie zostaną oddane. Udzielenie kredytu zawsze wiąże się dla banku z pewnym ryzykiem. Aby to ryzyko ocenić, bank sprawdza, jak dotychczas kształtowała się historia kredytowa osoby, która chce zaciągnąć kredyt. Na historię kredytową składają się wszystkie dotychczasowo zaciągnięte zobowiązania: kredyty gotówkowe i ratalne, pożyczki hipoteczne, debety na kartach kredytowych, a nawet poręczenia.
Możliwość sprawdzenia, jak kształtowała się historia kredytowa danej osoby, daje baza tworzona przez Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja została bowiem powołana do życia, aby gromadzić, przechowywać i udostępniać takie informacje. Historie kredytowe powstają tam na podstawie informacji przesyłanych BIK-owi przez banki oraz SKOK-i. Przesyłane informacje dotyczą zarówno zobowiązań spłacanych terminowo, jak i tych nie spłacanych w terminie.
W BIK-u każda osoba, która kiedykolwiek zaciągnęła jakiś kredyt lub pożyczkę w banku czy SKOK-u, ma przyznawaną określoną punktację, tzw. scoring. Wyższa ocena punktowa to dla banku większe prawdopodobieństwo, że zaciągnięty kredyt zostanie spłacony, a dla starającego się o ten kredyt – większe na niego szanse.
Jeśli zobowiązania są regulowane zgodnie z harmonogramem, informacje o danym kredycie Biuro Informacji Kredytowej będzie przechowywało aż do czasu jego całkowitej spłaty. Jeśli jednak pożyczka nie była spłacana terminowo, a opóźnienie jest dłuższe niż 60 dni, wówczas BIK może trzymać takie informacje nawet przez 5 lat.