Spis treści
Brzmią bardzo podobnie, jednak to dwa zupełnie różne zobowiązania. Czym jest kredyt hipoteczny, a czym pożyczka hipoteczna i co je tak diametralnie różni?
Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna
Te dwa produkty finansowe bywają często mylone. Są źródła, które traktują je tak samo, jednak gdy pójdziesz do banku, a jesteś zainteresowany kupnem mieszkania na kredyt, musisz wiedzieć, po jaki produkt się do niego zgłaszasz. W ofertach banków znajdziesz bowiem i kredyt hipoteczny i pożyczkę hipoteczną.
To, co łączy oba rodzaje zobowiązania to zabezpieczenie. Jak sama nazwa wskazuje jest nim hipoteka nieruchomości, a formalnie rzecz biorąc – wpis hipoteczny w księdze wieczystej danej nieruchomości. Jednak kredyt hipoteczny zaciągamy po to, aby sfinansować nim wybraną nieruchomość. Pożyczkę hipoteczną z kolei możemy zaciągnąć na dowolnie wybrany cel, jednak może to zrobić tylko osoba, która ma prawo własności do nieruchomości, bowiem pożyczka hipoteczna udzielana jest pod jej zastaw.
W samej funkcji pożyczka ta jest zatem podobna to kredytu gotówkowego, jednak różni się od niego tym, że właśnie ze względu na solidne zabezpieczenie kredytowe, jest znacznie od niego tańsza. Bank ze względu na nie może pozwolić sobie na pobieranie mniejszych odsetek, co oczywiście jest znaczna korzyścią dla kredytobiorcy. Pożyczki hipoteczne udzielane są zazwyczaj na 80% wartości nieruchomości, na której są zabezpieczone. Tak samo jak kredyt hipoteczny, pożyczkę hipoteczną możemy zaciągnąć na wiele lat i tak samo spłacamy ją w ratach kredytowych.
Jakie zatem są minusy pożyczki hipotecznej?
Po pierwsze formalności. Podobnie jak w przypadku kredytu hipoteczne tutaj również bank będzie żądał od nas przedstawienia wielu dokumentów, udowodnienia, ze nieruchomość jest nasza, że nie jest zadłużona itp. Na decyzję o jej przyznaniu również przyjdzie nam poczekać, zatem jeśli szukasz szybkiego kredytu to pożyczka hipoteczna nie spełni Twoich oczekiwań.
No i największa konsekwencja zaciągania pożyczki pod zastaw nieruchomości. Jeśli pożyczkobiorca nie będzie spłacał zobowiązania, nieruchomość może zostać mu odebrana. Zawsze należy być tego świadomym i liczyć się z taką ewentualnością.