Przed udzieleniem zgody na kredyt, zwłaszcza długoterminowy, jakim zazwyczaj jest kredyt hipoteczny, banki analizują zdolność kredytową klienta i oceniają, czy będzie on i w jakim czasie w stanie spłacić zaciągnięty kredyt wraz z odsetkami.
Zdarzają się jednak sytuacje, że nie będzie Cię stać na następną ratę bądź dalszą spłatę kredytu. Co możesz wówczas zrobić? Przede wszystkim im wcześniej zgłosisz to bankowi tym lepiej. Dla banku bardziej wiarygodny jest klient, który przychodzi zanim pojawi się problem. Wówczas uda się być może z bankiem coś wynegocjować, na przykład rozłożyć spłatę na mniejsze raty, a dłuższy cza bądź na pewien okres w ogóle zawiesić spłatę kredytu.
Musisz jednak liczyć się z tym, że po takim okresie i tak przyjdzie Ci spłacić odłożoną kwotę bądź znacznie wydłuży się Twój całkowity okres spłaty kredytu. Jeśli problem ze spłatą jest wynikiem utraty pracy – to w większości przypadków kredyt jest ubezpieczony na taką ewentualność.
Jeśli jednak problem te wiąże się z nagromadzeniem różnych Twoich zobowiązań, możesz spróbować zamienić je na jeden kredyt konsolidacyjny. W ten sposób możesz uzgodnić mniejsze raty kredytu i dłuższy czas jego spłaty. Pozwoli Ci to przeznaczać większe kwoty na spłatę zadłużenia i szybciej się z nim uporać. Kredyt konsolidacyjny pozwala na skonsolidowanie różnego rodzaju zadłużeń, zarówno różnego rodzaju kredytów, ale i też na przykład debetu na karcie kredytowej.
W przypadku, gdy znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej i zaciągnięty kredyt przekracza Twoje możliwości i nie wiesz, kiedy ta sytuacja ulegnie zmianie, możesz zwrócić się o bezpłatną pomoc do organizacji konsumenckich, jak na przykład miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów, Federacji Konsumentów lub Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Nie zwlekaj ze zgłoszeniem problemu, dług nie zniknie, a przeciąganie sytuacji z pewnością tylko ją pogorszy.